Švedska masaža

Da li je masaža zdrava? Dejstvo masaže na organizam

Da li je masaža zdrava? Dejstvo masaže na organizam Fiziološki efekti masaže na telo Da li ste znali da masaža utiče na svaki sistem u telu? Prilično neverovatno, zar ne? Možda će vas iznenaditi, ali efekti masaže se protežu širom tela, od rada srca i vrhova prstiju do funkcionisanja mozga i disanja. Sa toliko neverovatnih...

Da li je masaža zdrava? Dejstvo masaže na organizam

Fiziološki efekti masaže na telo

Da li ste znali da masaža utiče na svaki sistem u telu?

Prilično neverovatno, zar ne?

Možda će vas iznenaditi, ali efekti masaže se protežu širom tela, od rada srca i vrhova prstiju do funkcionisanja mozga i disanja. Sa toliko neverovatnih efekata koje treba shvatiti, prvo ćemo malo razumeti telo – kada terapeuti uče o ovome, proučavaju anatomiju i fiziologiju. 

Razumevanje anatomije i fiziologije

Anatomija i fiziologija proučavaju raspored organa, kao i funkcionisanje ljudskog tela. U ovom članku, istražićemo svaki sistem i istaći neke neverovatne efekte koje masaža ima na svaki od ovih organa i sistema – nadamo se da ćete biologiju masaže naći jednako fascinantnom kao i mi!

Masaža i koža (integumentarni sistem)

Koža je neverovatan organ (zapavo najveći u telu) koji pokriva celu površinu tela, ispunjen nervnim završecima, senzorima, kapilarama, žlezdama, masnim i vezivnim tkivom. Senzori u koži registruju dodir i šalju signale mozgu kako bi pomogli opuštanju; primer toga su nervne ćelije nazvane Meissner corpuscles, koje su vrsta nervnih ćelija osetljivih na lagani dodir. To znači da imamo nekoliko različitih vrsta nervnih ćelija u koži, svaka osetljiva na različit intenzitet dodira.

Kako se stimulišu ove različite nervne ćelije, one šalju signale mozgu koji oslobađaju endorfine koji nam pomažu da se osećamo srećnije i opuštenije. Na primer, jedan od njih je dopamin, poznat kao naš ‘hormon nagrade’, a oslobađa se i kada postignemo nešto dobro ili ostvarimo neki cilj, kao što je osvajanje srećke, završavanje zadatka – ili čak dobijanje 50 lajkova na našem poslednjem postu na Facebook-u!

Osim hormona, kako se stimuliraju naši nervni završeci, kapilari se proširuju, proširujući krvne sudove i omogućavajući veći protok krvi. Ovo čini nekoliko stvari. Prvo, ubrzava razmenu na ćelijskom nivou unutar kože, što je korisno za elastičnost i ishranu kože. Ako učestvujete u masaži gde se koriste ulja, takođe će se vršiti eksfolijacija i uklanjanje mrtvih ćelija kože, što je takođe korisno za kožu. Na kraju, manipulacija, stiskanje, pritiskanje i masažni pokreti takođe uzrokuju stimulaciju dubljih žlezda, nazvanih lojne žlezde (čiji se efekti obično cene nakon masaže glave). Stimulacija ovih žlezda korisna je za folikule dlake, suvu kožu i može dovesti do zdravije kože i kose.

Efekti masaže na sistem za cirkulaciju

Kada se masaža primeni na telo, povećava se dotok krvi u vaše telo, posebno u tretirano područje. Ovo, zauzvrat, promoviše razmenu supstanci između ćelija, pomažući unosu svežih hranljivih materija u ćelije i eliminisanju otpada, održavajući vaše telo zdravim i spremnim za akciju.

Smer masaže takođe je važan, i svi obučeni maseri uvek će masirati u smeru srca, tj. s prirodnim protokom krvi (ovo se naziva ‘venski protok’), kao i pomažući protoku krvi kroz ceo organizam. Ovo direktno utiče na nervni sistem, izazivajući širenje krvnih sudova i često smanjenje krvnog pritiska. Dakle, ako se malo stresirate u saobraćaju, počastite se masažom ramena! Garantujemo da će pomoći!

Efekti na limfni sistem

Limfni sistem je sistem koji sadrži limfu; to je tečnost koja prenosi bela krvna zrnca širom tela (između ostalog). Bela krvna zrnca (takođe nazvana leukocitima) su ćelije imunološkog sistema koje su uključene u zaštitu tela od zaraznih bolesti i stranih napadača.

Masaža pomaže toku limfe jer se limfni sistem oslanja samo na sopstveni pokret tela da transportuje limfu širom tela. Obučeni maseri će nežno pomoći transportu limfne tečnosti, što može pomoći u eliminaciji nagomilanih toksina i poboljšanju vašeg imunološkog odgovora.

Masaža i vaši mišići

Kada se masaža primeni na mišiće, ima mehaničke efekte, kao i refleksne efekte (automatski odgovor).

Mehanički efekti:

  •  Generisanje toplote, omogućavajući tkivima da postanu pokretljivija
  •  Povećanje cirkulacije poboljšava razmenu tečnosti u tkivima
  •  Masaža isteže mišiće poprečno i uzduž, što omogućava da se ožiljno tkivo, adhezije i fascija oko mišića opuste ili razbiju – ovo može pomoći i u popravci mišića i opuštanju mišićne napetosti.
  •  Manipulacija mišićima pomoću tehnika masaže može pomoći u smanjenju zategnutosti i poboljšanju fleksibilnosti mišića.

Masaža takođe može biti korisna kao prirodni lek protiv bolova ili kada mišići upadnu u grč. Vrlo je uobičajeno da ljudi instinktivno trljaju ili masiraju područje kada dođe do grčeva ili bola (setite se vremena kada ste možda imali grč ili udarili koleno ili lakat). Kada se suočavate s grčem, masaža zagreva i dovodi protok krvi u područje, istovremeno produžava i poboljšava pokretljivost, a masaža smanjuje bol smanjenjem pritiska na nerve.

Napomena: Sve dugotrajne ili ponavljajuće grčeve mišića trebalo bi ispitati vaš lekar ili stručnjak za medicinu.

Refleksni efekti:

Ovi efekti proizlaze iz refleksa u našem telu i automatski se stimulišu da poboljšaju naše mišiće:

  •  Masaža stimuliše receptore koji prenose senzorne signale do centralnog nervnog sistema, što dovodi do smanjenja napetosti u mišićima i osećaja opuštenosti.
  •  Masaža uzrokuje oslobađanje endorfina, koji su pokazali da smanjuju bol i napetost mišića.
  •  Masaža može pomoći u smanjenju nadraženih receptora u mišićima smanjenjem preaktivnosti simpatičkog nervnog sistema.

Prednosti masaže kod koštanog sistema

Zbog efekata koje masaža ima na naše mišiće, to ima i niz efekata na naše kosti. Na primer, kada se smanji mišićna napetost, otpuštanjem napetosti u tetivama pomaže se skeletnom okviru da se ponovo usmeri. Ovo može imati daljnji povoljan efekat na ukupno držanje tela i pokretljivost.

Povećanje cirkulacije hrani skeletne ćelije, posebno ćelije nazvane osteoblasti, koje su odgovorne za stvaranje novih kostiju kako vaše telo raste. Masaža takođe može razbiti adhezije koje se mogu formirati između tetiva i kosti ili ligamenata i kosti. Ovo može biti posebno korisno nakon povrede kada se razbija prekomerno ožiljno tkivo koje može ograničiti pravilno funkcionisanje.

Efekti masaže na digestivni sistem

Možda nisu najsjajnije koristi masaže (ovde govorimo o vašem probavnom i izlučujućem sistemu), ali važna – efekti koje masaža ima na digestivni sistem sve se svode na detoksikaciju vašeg organizma. Ovo se vraća jednoj od osnovnih koristi i efekata masaže: čišćenje tela od toksina.

Jedna od glavnih koristi masaže uključuje uklanjanje otpada iz debelog creva. Kao što krv može biti gurnuta kroz vene i limfna tečnost može biti usmeravana oko tela, kada se masaža primeni duž putanje creva, to može pomoći u uklanjanju otpada.

Druga korist proizlazi iz umirujućeg efekta koji masaža ima na nervni sistem.

Malu nauku ovde: Važno je napomenuti da je peristaltička akcija stiskanje mišića koje pomera hranu niz grlo i kroz creva. Kada peristaltička akcija prebrzo deluje, materija prolazi kroz creva previše brzo i može rezultirati prolivom. Masaža smiruje i odvraća od prekomerne stimulacije peristaltičke akcije, čime pomaže smirenju iritiranog creva. Na isti način, masaža takođe može smiriti predmenstrualnu napetost ili bolove u toku menstruacije pomoću nekih jednostavnih kružnih pokreta.

Ovo je nešto što mnogi rade prirodno, ali ako niste probali, imajte to na umu sledeći put kada uživate u kariju u petak uveče.

 Masaža i Vaši Hormoni (Endokrini Sistem)

Glavni efekti masaže na endokrini sistem odnose se na efekte povezane sa stresom.

Kada je osoba pod stresom, telo povećava nivo mnogih hormona, poput kortizola i vazopresina. Zato što masaža ima umirujući efekat na autonomni nervni sistem, utvrđeno je da pomaže u regulaciji ove neravnoteže hormona i smanjenju stresa. Međutim, važno je napomenuti da je vrlo teško precizno izmeriti ove efekte zbog načina na koji masaža takođe utiče na naše endorfine.

Endorfini mogu pružiti osećaj euforije i inhibirati osećaj bola, a masaža često izaziva oslobađanje endorfina, međutim nivo ovog oslobađanja varira od osobe do osobe. To znači da je svako iskustvo masaže jedinstveno za pojedinca, ali obično može imati snažan uticaj na poboljšanje raspoloženja i smanjenje nivoa stresa, u bilo kojoj meri.

Kako Masaža Utiče na Pluća i Disanje (Respiratorni Sistem)

Efekti na respiratorni sistem će se razlikovati u zavisnosti od vrste primenjene tehnike masaže. Stimulativni pokreti poput šoljica, lupkanja, udaranja i tučenja su svi energični i stimulirajući pokreti. Ovo može zaista biti korisno za osobe sa zagušenjem pluća, jer ovi stimulativni pokreti pomažu da se razredi sluz i prošire disajni putevi.

S druge strane, opuštajuća masaža leđa će uticati na nervni sistem i uzrokovati usporenje disanja i podsticanje dubokog disanja, uz dodatni potencijal za smanjenje krvnog pritiska.

Terapeuti sportske masaže će primenjivati dublje pokrete na mišiće grudnog koša sportista. Ovi mišići se nazivaju međurebarni mišići i nalaze se između rebara. Duboko istezanje može smanjiti napetost mišića i pomoći u disanju tokom sportskih aktivnosti obezbeđivanjem dobrog opsega pokreta i potpune/ispravne ekspanzije pluća.

Efekti na Nervni Sistem

Šta je nervni sistem ?

Jednostavno rečeno, nervni sistem se bavi brzim prenosom poruka iz jednog dela tela u drugi. Sastoji se od centralnog nervnog sistema koji obuhvata mozak, kičmena moždina i perifernog sistema nerva, i autonomnog nervnog sistema koji uključuje simpatički i parasimpatički sistem. Autonomni nervni sistem kontroliše sve strukture tela nad kojima nemamo voljnu kontrolu, kao što su unutrašnji organi.

Šta se dešava sa našim nervnim sistemom kada primimo masažu?

Masaža obično ima umirujući i balansirajući efekat na nervni sistem. Kada se masaža primeni, nervi i senzorni receptori se stimulišu, a poruke se šalju duž nervnih puteva putem kičmene moždine do mozga. Parasimpatički sistem potom usporava aktivnost tela, kao što je smanjenje brzine otkucaja srca, snižavanje krvnog pritiska i smanjenje znojenja.

Jedan od argumenata za korišćenje masaže kao efikasnog leka protiv stresa proizlazi iz činjenice da stres stimuliše simpatički sistem, koji povećava brzinu otkucaja srca, podiže krvni pritisak i mobilizuje glukozu. Ideja je da ne možete istovremeno stimulisati oba ova odgovora ili, bar, da masaža može smanjiti efekte stresa.

Međutim, merenje efikasnosti masaže (posebno njenog uticaja na stres) uvek će biti izuzetno teško jer će svaka osoba imati jedinstveno iskustvo sa svakom masažom, a dobitci će se razlikovati u zavisnosti od mentalnog stanja osobe u bilo kom trenutku. Ipak, efekti koje masaža ima na telo su izuzetni i neosporni, sa neizmernim brojem koristi tokom naše svakodnevne rutine.

Stoga se nadamo da vam je ovaj članak pružio uvid u mnoge efekte masaže na vašu fiziologiju i uticaj koji može imati na vaš život, i izazivamo vas da se uskoro počastite! Razmislite o tome kako masaža može koristiti vašem telu – i isprobajte je!

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Log In

Don’t have an account?