Kako rešiti insulinsku rezistenciju?
Mnoge žene danas imaju insulinsku rezistenciju koja može imati posledice kao što su dijabetes, srčani problemi, policistični jajnici, masna jetra, gojaznost…
Insulin ima funkciju da dovede glukozu do ćelija, i kad osoba jede mnogo hrane duži vremenski period ili ima neredovne obilne junk obroke što izaziva nagle skokove insulina, ćelije otupe i ne reaguju na insulin što je zapravo insulinska rezistencija.
Možeš da posumnjaš na insulinsku ukoliko ti se stalno traži nešto slatko, imaš fluktuacije u apetitu, loš san, čest umor i nisku energiju, gojaznost posebno u predelu trbuha itd.
Genetika i starenje mogu imati uticaj na stvaranje insulinske, ali mnogo veći uticaj ima fizička aktivnost i ishrana koja nije bogata rafinisanim hidratima, šećerima i zasićenim mastima.
Tako da tvoj cilj sa ishranom treba da bude izbacivanje hrane iz pekare, junk food-a, grickalica, slatkiša, prženja u dubokom ulju i gaziranih pića što sve izaziva nagle skokove insulina.
Ugljene hidrate kao što su integralni hleb i pirinač, ovsene pahuljice, heljda, voće, sočivo, leblebija, integralna testenina možeš imati u ishrani, samo je bitno da ne preteruješ u količini i da imaš kompletne obroke sa nekim izvorom proteina i masti(da ne jedeš samo ugljene hidrate).
Tajming obroka je bitan u ovom slučaju, pa zadrži ugljene hidrate u periodu oko treninga i manju količinu ujutru ukoliko preferiraš.
Gledaj da nemaš 5-6 sati gladovanje, a onda da pojedeš u jednom obroku 1500 kalorija. Trudi se da imaš ravnomerno raspoređenih 3-5 obroka u toku dana.
Što se tiče treninga, vežbe sa opterećenjem su obavezna stvar, jer je to ono što daje bolju osetljivost ćelija na insulin. Neko od klijenata mi je rekao da je mnogo poboljšao nalaze samo što je ubacio trening, bez značajnijeg menjanja ishrane. Trening treba da sadrži osnovne vežbe kao što su čučanj, iskorak, pretklon, vučenja, guranja i kor.
U zavisnosti od slobodnog vremena, gledaj 2-4x nedeljno da izvojiš po 45min za trening i videćeš prva poboljšanja jako brzo.
Ovo je nešto što se relativno lako može rešiti zdravim navikama, ali je bitno da se ne shvati stanje olako, jer može imati ozbiljne posledice. Da li znaš nekog ko se muči sa insulinskom?