Destress back massage

Sindrom kancelarijskog posla: bol u vratu i leđima

Sindrom kancelarijskog posla: bol u vratu i leđima   Preko 80% zaposlenih koji obavljaju posao na računaru (u kancelariji) iskusi bol u vratu i leđima u nekom trenutku svoje karijere. Dugo sedenje može povećati rizik od razvoja mišićno – skeletnih poremećaja a bol u vratu i ramenima su najčešći problemi sa kojima se suočavaju baš...

Sindrom kancelarijskog posla: bol u vratu i leđima

 

Preko 80% zaposlenih koji obavljaju posao na računaru (u kancelariji) iskusi bol u vratu i leđima u nekom trenutku svoje karijere. Dugo sedenje može povećati rizik od razvoja mišićno – skeletnih poremećaja a bol u vratu i ramenima su najčešći problemi sa kojima se suočavaju baš svi. Zato, u ovom bolu niste sami, i za taj problem postoji rešenje.

 

Šta je kancelarijski sindrom?

Izraz kancelarijski sindrom odnosi se na niz fizičkih simptoma i neprijatnosti koje proizilaze iz produženih perioda sedenja i nepravilnog držanja, obično povezanih sa poslovima koji uključuju rad za stolom i korišćenje računara. Glavna područja koja su pogođena kancelarijskim sindromom su vrat i leđa, iako mogu biti pogođeni i drugi delovi tela kao što su ramena, zglobovi i oči. Način na koji se ispoljavaju simptomi mogu biti različiti, a najčešće uključuju:

 

Bol u vratu i ramenima – uobičajena manifestacija kancelarijskog sindroma i može se kretati od tupog do oštrog, pucajućeg bola.

Ukočenost i napetost mišića leđa – što može ograničiti kretanje i otežati obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

Glavobolje – posebno tenzijske glavobolje, takođe su rasprostranjene među osobama sa kancelarijskim sindromom.

Naprezanje očiju i osećaj umora u očima – može biti rezultat dugotrajnog gledanja u ekrane računara, što dovodi do zamagljenog vida i osetljivosti na svetlost.

Ovi simptomi mogu značajno uticati na produktivnost pojedinca, kvalitet života i opšte blagostanje. Način na koji se ispoljavaju simptomi kancelarijskog sindroma mogu se razlikovati po intenzitetu i trajanju. I dok neki mogu iskusiti blagu nelagodnost i povremeni bol, drugi mogu patiti od hroničnih i iscrpljujućih simptoma.

 

Šta dovodi do pojave kancelarijskog sindroma?

Ako se pitate šta je to što dovodi do pojave kancelarijskog sindroma, jedan od osnovnih i primarnih uzroka jeste loša ergonomija u kancelarijskom okruženju. Nepravilno podešene stolice, stolovi i kompjuterski monitori mogu dovesti do lošeg držanja i preteranog naprezanja mišića vrata i leđa.

 

Takođe, nastanku kancelarijskog sindroma može doprineti i dugotrajno sedenje bez pauza i nedostatak fizičke aktivnosti. Pored toga, zadaci koji se ponavljaju kao što su kucanje, korišćenje miša ili korišćenje telefona mogu dovesti do neravnoteže mišića i nesrazmernog korišćenja leve i desne strane tela. Otuda, stres i mentalna napetost koji se obično doživljavaju u kancelarijskom okruženju mogu dodatno pogoršati simptome kancelarijskog sindroma.

 

Kako eliminisati kancelarijski sindrom?

Imajući u vidu da se na najčešći simptomi kancelarijskog sindroma odražavaju na intenzivan bol u vratu i leđima, kao i stalno ponavljajuće radnje koje utiču na nepravilan položaj tela, način na koji se može eliminisati kancelarijski sindrom podrazumeva terapiju masažom i korektivne vežbe. Terapija masažom može igrati ključnu ulogu u lečenju ovih problema ciljanjem na specifične mišiće i područja koja su pogođena. Koristeći različite tehnike masaže i različite intenzitete pritiska, može se uticati na identifikovanje i otklanjanje tačaka bola i konačno, smanjenju napetosti mišića, poboljšanju cirkulacije krvi i vraćanju fleksibilnosti u vratu i leđima.

 

Kako masaža pomaže?

Terapija masažom pomaže na otklanjanje bola i napetosti tako što odgovarajućim intenzitetom pritiska pronalazi kritične tačke koje izazivaju bol i nelagodnost. Zatim se masažom tretiraju mišići, tetive i ligamenti kako bi se delovalo na oslobađanje napetosti, razbijanju spazma i poboljšanju protoka krvi i hranljivih materija do pogođenih područja. U slučaju kancelarijskog sindroma, masaža može pomoći u ublažavanju zategnutosti mišića i spazma (čvorova) koji nastaju usled dugotrajnog sedenja i lošeg držanja. Primenom različitih tehnika, masažom se doprinosi opuštanju mišića, povećanju njihove fleksibilnosti i smanjenju bolova i nelagodnosti u vratu i leđima.

 

Pored fizičkih prednosti, masaža pruža i psihičko olakšanje. Stres i mentalni umor koji često prate kancelarijski sindrom mogu se efikasno rešiti kroz masažu. Umirujuća i opuštajuća priroda masaže pomaže da se smiri um, smanji anksioznost i podstakne osećaj relaksacije. Ovo može imati pozitivan uticaj na ukupnu produktivnost i zadovoljstvo poslom. Uključujući redovne sesije masaže u svoju rutinu, ne samo da ćete poboljšati svoje fizičko zdravlje i držanje, već ćete istovremeno uticati na unapređenje kvaliteta mentalnog zdravlja.

 

Ne zaboravite: Masaža pomaže u oslobađanju napetosti i bola kod kancelarijskog sindroma, ali je jako važno unaprediti svoj radni prostor kroz njegovo ergonomsko prilagođavanje i uključivanje redovnih vežbi. Kombinovanjem ovih pristupa, može se efikasno upravljati i sprečiti pojava problema koji se povezuju sa kancelarijskim sindromom, što dovodi do zdravijeg i udobnijeg radnog iskustva.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Log In

Don’t have an account?